Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bazı ülkelere vizesiz giriş yapabilmektedirler ancak bu ülkeler dışındaki ülkelere girişlerde vize alınması gerekmektedir. Bir ülkeye vize ile giriş yapabilmek için 4 pasaport çeşidinden birine sahip olmanız gerekmektedir. Bunlar; Umuma Mahsus (Bordo), Hususi (Yeşil), Hizmet (Gri), Diplomatik (Siyah) pasaportlardır. Ülkeler pasaport türüne göre ülkeye giriş izni vermektedirler. Seyahatinizden önce bir ülkeye ait vize işlemleri sorgulamasını pasaport türünüzden başlayarak araştırabilir, pasaportunuzun özelliğine göre vize talep edilip edilmediğini öğrenebilirsiniz. 

Konsolosluk ve Büyükelçilikler vize sonucuna karar veren tek kurumsal mekanizmalardır. Ancak bununla birlikte birçok konsolosluk ve diplomatik misyon, özellikle Schengen vizesi veren ülkelerin konsoloslukları, başvuru sahiplerini vize işlemleri için bizzat kendilerinin akredite ettiği vize başvuru merkezlerine yönlendirmektedir. Ancak başvuru merkezleri sadece evrakların kabulünü gerçekleştirmektedir. Old Story Travel, vize işlemlerinde başvuru sahiplerini seyahat edilecek ülkenin konsolosluğunun koyduğu vize kriterleri doğrultusunda yönlendiren bir vize danışmanlık firmasıdır ve size deneyimleri doğrultusunda tavsiyelerde bulunarak ihtiyacınız olan vizeyi hızlı, kolay ve güvenilir şekilde almanıza yardımcı olur. Vize başvurularında ret almamak için vize işlemlerinde dikkat edilmesi gereken pek çok unsur bulunmaktadır. Seyahat edilecek ülkenin vize prosedürlerinin ve konsolosluğun beklentileri doğru bir bakış açısı ile analiz edilmelidir. Bu nedenle vize işlemlerine bir süreç mantığı ile yaklaşmak yanlış olmayacaktır. Evrak takibi, evraklara ait detaylar, seyahat planına uygun vize türünün belirlenmesi öncelikli olmak üzere sürecin her aşamasında doğru adımları atmak gerekir. Güncel olmayan, eksik veya ülkeye geri dönüşe dair garantiler içermeyen evraklarla yapılan başvurular vize reddine neden olmaktadır. 

Vize başvurusu reddedilirse başvuru sahibinin belirli bir süre zarfında sonuca itiraz etme hakkı vardır veya belirli bir süre sonra yeniden güncel evraklarla yeni bir başvuru yapılabilmektedir. Ancak ilk başvuruda alınan bir ret kötü bir ilk izlenim doğuracağı için gelecekteki vize başvurularının akıbetini de riskli duruma sokmaktadır. Bu nedenle adımlarınızı doğru atmanıza destek olacak güvenilir bir firma olan Old Story Travel ile çalışmak size önemli ölçüde bir avantaj sağlayacaktır.